Акценти
Най-лошата част от зимата, от гледна точка на здравето ни, освен студа, са вирусите през зимата. Не стига, че времето е студено, но и трябва да се борим ежедневно с най-различни неприятни вируси.
Скорошно американско проучване показва, че имунната система на хората не работи особено добре, когато е по-студено. Това в съчетание с факта, че прекарваме доста време в затворени пространства с други хора, прави споделянето на вирусите още по-лесно. Но преди да споделим с вас 6 доказани начина за справяне с вирусите през зимата е важно да посочим разликата между вирус и грип!
Разлика между вирус и грип
Въпреки че вирусът и грипът си приличат по симптомите, между тях има голяма разлика.
Грип
Грипът, например е вирусна инфекция – то се разпространява през студените дни, чрез капков път – чрез кихане и кашляне. Сигурен симптом, че имате грип, е че започвате да се чувствате зле внезапно. Грипът, както се казва, ни удря изведнъж, за секунди. Сред характерните симптоми на грипа са висока температура, болки в мускулите и ставите, болки в синусите, не е изключено и да ви болят и ушите. Най-често болните от грип имат силна кашлица и хрема, болно и зачервено гърло или силна умора.
Вирус
Подобно на грипа, вирусите са инфекции от типа на настинките. Преобладават през студените зимни дни, но не е невъзможно да хванете вирус и през другите сезони – особено преходните – есен или пролет. Характерно за вирусите е, че с тях се справяме по-бързо от грипа. Срещу тях обаче не действат антибиотиците. Най-лесният начин за борба с вирусите е пиенето на витамини, течности, билки срещу вируси и др. Характерни симптоми на вирусните инфекции са умора, студени тръпки, загуба на апетит, главоболие, изнемощялост.
И след като знаем каква е разликата между вирус и грип какво можем да направим?
Докато по телевизионните канали вече текат непрекъснато реклами за най-различни лекарства и медикаменти против грип, ето 6 доказани начина да се справим с вирусите през зимата.
Упражнявайте се
Доказан лек срещу вирусите от край време е спортуването. Независимо дали навън температурите са минусови, упражненията са най-добрите противовирусни средства. С течение на годините здравните изследвания установяват, че редовните упражнения и физически активности могат да стимулират имунната система и да помогнат на тялото ни да се справи с вирусите през зимата. Последното проучване от миналата година сочи, че причината е сложна, но в общи линии, когато тренираме, тялото ни се справя по-лесно с възпалителните процеси, ако не правим упражнения.
Затова не се отпускайте и излежавайте на дивана с идването на зимата, а тичайте към фитнеса да се раздвижите, ако искате да се справите с вирусите през зимата. За препоръчване е да наблегнете на плуването и тичането – това са физически активности, които освен че ще ви вкарат във форма, гарантирано ще държат вирусите далеч от вас. Плуването например ще ви подейства отлично на белите дробове, за засили синусите ви и няма да кашляте или имате хрема цяла зима.
Спете
Спането е друг не изискващ никакви усилия лек за вируси. Стремете се да спите поне по седем-осем часа на ден. Пълноценният сън е много важен, особено по време на сезона на вируси и грип. Скорошно проучване установило, че хората, които спят по-малко от седем часа на ден, са почти три пъти по-податливи на настинки и се разболяват от вируси по-често, отколкото тези, които спят поне по осем часа. И това звучи логично – ако не сте се наспали, ще се чувствате изморени през целия ден и няма да имате енергия.
Това пък ще позволи по-лесно на вирусите да ви атакуват, а организмът ви няма да успее да се справи с тях, поради липсата на достатъчно сили. Затова, дори и да не обичате да спите много – постарайте се да си лягате по-рано, за да може да натрупате достатъчно часове здрав сън, особено през студените зимни дни, когато навън е студено и тъмно.
Хранете се здравословно
Един от доказаните начини да се справим с вирусите през зимата – доказан не само във времето, но и от опита ни, е пилешката супа. Дори науката потвърждава, че здравословното хранене може да ни поддържа в добро здраве. А супите през студените дни действат като противовъзпалително средство чрез инхибиране. Консумирането на течности под формата на различни супи временно ускорява движението на слузта през носа, спомагайки за облекчаване на запушването на носа и ограничаване на времето, когато вирусите са в контакт с назалната лигавица, смятат учените.
Освен това, трябва да обърнете внимание на консумирането на по-здравословни типове храни. Като такива, които съдържат повече хранителни вещества и витамини. Затова през студените зимни дни е добре да заложите на повече храни, богати на цинк, селен, желязо, мед, калций, фолиева киселина, витамини А, витамин В комплект, витамин С. За сметка на това трябва да намалите консумацията на храни, съдържащи транмазнини или захари. Въпреки че е студено, не забравяйте да хапвате повече плодове и зеленчуци – те съдържат антиоксиданти, които са доказан начин за справяне с вирусите през зимата.
Мийте си ръцете
Евтин и надежден лек срещу вирусите е хигиената. Първото нещо, което трябва да правите, след като се приберете вкъщи, след като сте използвали тоалетната или пък сте докоснали нещо в обществения транспорт или на някакво друго обществено място, е да си измиете ръцете. И то добре – с топла вода и сапун. Гаранция за добра поддържана хигиена на ръцете е миенето им поне 20-30 секунди с топла вода. Най-важната мярка за предотвратяване на вирусите и грипа е често измиване на ръцете, категорични са лекарите.
Билки против вируси
Билките са познати още от древен Китай и Египет. В днешно време те са мощно средство за справяне с вирусите. С тяхна помощ може да засилите имунната си система и да се справите с вирусите.
Бъзак
Бронховитал КИДС Универсал подпомага нормалното функциониране и естествените пречистващи функции на лигавиците, на дихателните пътища – носа, синусите, гърлото,трахеята и бронхите. Част от неговите съставки е бъзакът, който има проантоцианидини. Освен това съдържа и гликозиди, витамини и други съставки, които имат благоприятен ефект върху имунната и храносмилателната системи.
Теснолистен живовляк
Освен бъзак, това е друго изпитано средство за улесняване отделянето на секретите от дихателните пътища. И тази билка е добавена към Бронховитал КИДС Универсал, защото съдържа органичен силиций. Благодарение на него се укрепва белодробните тъкани, което повишава тяхната устойчивост спрямо инфекции.
Петопръстник (пълзящ очиболец)
Хранителната добавка на “Мирта Медикус” за здрави дихателни пътища съдържа и петопръстник. Тази билка има противовъзпалителни и имуноактивни свойства. Благодарение на тази съставка в Бронховитал КИДС Универсал се преборват остри или често изострящи се инфекции на синусите, гърлото и бронхитите.
Пищялката (ангелика)
Това е важна съставка в хранителната добавка за деца, тъй като има ефект не само върху антимикробното действие и пречиства, но действа и положително и върху средното и вътрешно ухо, а те често биват увредени от дихателните инфекции при децата.
Андрографис
Това е индийска билка, която рядко се среща у нас и не е много популярна. Има противовирусен ефект, като включително действа срещу причинителите на грип и мощно пречиства черния дроб – основен фактор за подобряване на общото състояние на организма и при децата.
Дълъг пипер
Действа имуноактивизиращо и антиалергично, традиционно на изток се е ползвал при хрема и кашлица, което е потвърдено сега от специализираните проучвания.
Риган
Тази подправка се използва не само за да подправите пицата си. Тя съдържа карвакрол – този антиоксидант може да се справи с вируса за час.
Ехинацея
Тя съдържа фитохимикали, които се борят и намаляват инфекциите. Това е много популярен начин за справяне с вирусите през зимата. Плюс това стимулира имунната ни система.
Бъз
Ако имате грип, бързо си направете чай от бъз. Черният бъз е традиционна за българските ширини билка, която се използва много от българската народна медицина. Флавоноидите, които се съдържат в тази билка, могат да съкратят респираторните инфекции с 4 дни. Бъзът е част от Бронховитал МАКС, като помага при остри заболявания и нормализира дихателните процеси, температурата и общото състояние. Счита се за особено полезен за възрастните, поради поддържащото му въздействие върху хормоналния баланс на тялото.
Джинджифил
Тази билка е идеална срещу гадене и разстроен стомах и може да блокира закрепването на вируса, който атакува дихателни пътища. Джинджифилът е най-ефективен, когато се приема в прясна форма, не сушен или на капсула. Поръсете малко джинджифил и го сложете в чаена лъжичка мед и поглъщайте 4 пъти дневно.
Градински чай
Градинският чай има противовъзпалително и антибактериално действие. Помага при ангини и други възпалителни процеси в устната кухина, кашлица. При бронхити се прилага и под формата на инхалации с етерично масло.
Маточина
Маточината е билка, която се използва за чай, но може да бъде употребявана и в готварството като подправка. Тя е сред най-разпознаваемите билки – поради много специфичния и свеж аромат на лимон. Билката помага срещу вируси, остри кашлици и обилно потене. Маточината подтиска гаденето и стимулира апетита;
Мед
Медът е невероятно природно средство против вирусите. Той съдържа безценни хранителни вещества – 22 аминокиселини, 27 минерала, пълна гама от витамини и 5000 живи ензима. Сместа от мед и пресен лимонов сок има успокояващо действие при болки в гърлото и спомага за намаляването на дразненето при кашлица. Пчелното млечице и пчелният прашец имат силно антибактериално действие.
Витамини
Приемайте витамини през зимата, за да сте сигурни, че няма да се разболеете. Независимо по какъв начин – дали ще ядете чесън или просто ще пиете витамини под формата на таблетки, това е сигурен начин да се справите с вирусите през зимата.
Чесънът от край време е доказано средство за борба с грипните неразположения. Той съдържа антиоксиданти и антибиотични свойства. Чесънът съдържа голямо количество алицин – вещество със силни антибактериални и противогъбични свойства. За да се възползвате напълно от ефекта му, яжте по 4-5 скилидки на ден.
Ако не сте любители обаче на чесъна, може да заложите на пробиотиците. Проучване на сп. British Journal of Nutrition установило, че приемането на пробиотици през зимата може да намали симптомите с 34%, а човек, който пие пробиотици ще се справи с вирусите само за два дни.
- Витамин D пък важна роля в имунната функция.
Кожата ни го образува под въздействие на излагането на слънчеви лъчи, сравнително малка част от него – 10-15%, се набавя с храна, богата на веществото. През зимата по-често се установяват стойности под нормата.
- Витамин В комплекс е композиция от витамините от група В.
Този сбор е важен компонент за обмяната на протеини, мазнини и въглехидрати. Особено важен за нормалното функциониране на нервната система. А когато човек е под напрежение и изпитва тревожност, то вирусите го нападат по-бързо. Затова засилете вашата нервна система именно с този В комплекс. Той се съдържа в много храни, като например можем да го открием в мангото.
- Витамин С или аскорбинова киселина не се образува в тялото ни, затова е необходимо да си набавим допълнително.
Това може да стане или чрез приемането на храни, богати на витамин С, или с приемането на таблетки под формата на витамин С. всеки знае, че лимоните съдържат най-много витамин С, но богати на витамина са и други храни – като например, шипките, ягодите, картофите. Освен това, витамин С е изключително важен оксидант, плюс това усилва действието на други антиоксиданти като всеизвестните ни витамини А и Е.
- L–лизин
Това е незаменима аминокиселина, с много важно значение за имунната система, особено срещу вируси. Това естествено е от особено значение за поощряване на правилния детски растеж и развитие. Той е част от съставките на хранителните добавки на “Мирта Медикус” като КИДС Универсал, КИДС Имуно и др.
- Цинк
Цинкът, който трябва да се приема под форма на органичен, оптимално усвоим цитрат, е основен фактор за дейността на имунните бели кръвни телца – левкоцитите. Освен това, подобрява състоянието на кожата и лигавиците и директно участва в дихателния процес.
- Селен
L-селенометионин е основна съставка при защитата на организма от увреждащи свободни радикали. Последните се образуват от различни външни и образувани в организма токсини, включително такива, които се отразяват неблагоприятно върху имунната система.
(Продуктите на Мирта Медикус можете да намерите в най-близката до Вас аптека.)