Акценти
Налепите по гърлото могат да бъдат изключително дразнещи и болезнени. Те не само предизвикват неприятни усещания, но също така могат да нарушат вашето ежедневие и общуването. Причините за този проблем са различни, включително вирусни инфекции, алергии, замърсявания във въздуха и дори неправилната хигиена на устната кухина. Специфичният симптом на налепите може да бъде болезнен ужас, но съществуват начини за борба с тях. В днешната статия ще разгледаме различни лекове и съвети за премахване на налепи по гърлото.
Налепи в гърлото – как да ги познаем?
Налепите в гърлото са чест проблем, който може да предизвика дискомфорт в нашето ежедневие. Те могат да се появят в различни форми и размери, като бели, жълти, зелени, бледи или червени петънца, участъци с раздразнена кожа или дори болезнени “бучки”, като натрупвания от секрет. Обърнете внимание на всякакви необичайни петънца, бучки или раздразнения в устата и гърлото.
Признаци и симптоми на състоянието
Разпознаването на признаците и симптомите на състоянието е от съществено значение за поддържането на добро здраве и благополучие. Някои от общите признаци и симптоми, на които трябва да обърнете внимание, включват:
- Болка и дразнене в гърлото
- Трудности и болка при преглъщане
- Сухота в гърлото
- Подути лимфни възли
- Болка в зоната на врата, намираща се точно под меката част на ухото (т.нар. “висулката” или мястото за обеци)
- Лош дъх
- Усещане за секрет, който сякаш се “стича” от носа към гърлото
- Наличие на бели, червени или жълтеникави “точици” или “парченца” по сливиците и гърлото
- Наличие на необичайни петънца по видимата част от гърлото
- Появяване на постоянни или чести инфекции в гърлото
Понякога при наличие на инфекция е възможно налепите да станат червени и сякаш леко релефни, видими дори при бърз поглед в огледало.
“Малки парченца храна”, останали по сливиците – “камъни в сливиците”
Ако забелязвате, че по сливиците ви има бели тапи, които изглеждат като малки парченца храна, залепени по гърлото и сякаш останали по устата ви. Малките бели петънца, които сякаш са “залепнали” за вашите сливици, имат лош мирис и оставят лош вкус и дъх в устата ви. Но какво е това?
Това не са парчета храна, а така наречените “камъни в сливиците” (на английски: “tonsil stones”).
Камъните в сливиците, известни още като тонзилолити, са твърди образувания, които се образуват в сливиците. Те са съставени от остатъци от храна, бактерии, слуз и други частици, които се задържат в сливиците. Не се притеснявайте, в тях няма нищо опасно или смъртоносно, но могат да предизвикат много неприятен мирис или усещане сякаш нещо е заседнало в гърлото ви. Възможно е и да са причина за болка в гърлото.
Белите петънца (камъни) могат да възникнат от останала храна в “джобчетата” по гърлото.
За да предотвратите образуването на камъни в сливиците, можете да предприемете следните мерки:
- Поддържайте добра орална хигиена
- Избягвайте да дъвчете твърди храни, които могат да наранят сливиците
- Пийте много течности
- Жабурете си устата с вода за уста
- Жабурете се с вода и сол/сода
В повечето случаи камъните в сливиците се изхвърлят сами.
Защо се появяват налепите?
Най-честата причина за появата на налепи по гърлото е инфекция. Инфекциите могат да бъдат причинени от вируси, бактерии или гъбички.
- Вирусни инфекции: Най-честите вирусни инфекции, които причиняват налепи по гърлото, са остри респираторни инфекции (ОРИ), като настинка и грип.
- Бактериални инфекции: Бактериалните инфекции, които могат да причинят налепи по гърлото, включват стрептококи в гърлото и пневмококова инфекция.
- Гъбични инфекции: Гъбичните инфекции, които могат да причинят налепи по гърлото, включват кандида.
Други причини за появата на налепи по гърлото включват:
- Алергии: Алергиите могат да причинят възпаление на лигавицата на гърлото, което може да доведе до образуването на налепи.
- Хронични заболявания: Хронични заболявания, като астма и хроничен бронхит, могат да причинят възпаление на лигавицата на гърлото, което може да доведе до образуването на налепи.
- Тютюнопушене: Тютюнопушенето може да дразни лигавицата на гърлото и да доведе до образуването на налепи.
- Травма: Травма на гърлото, като например удар в задната част на гърлото, може да доведе до образуването на налепи.
Как да премахнем налепите по гърлото?
Както вече обсъдихме, гнойните налепи в гърлото могат да бъдат много дразнещи и болезнени. Въпреки това, съществуват различни ефективни методи за справяне с този проблем, които се основават на домашни и натурални решения. Ето някои от най-добре познатите у нас методи за облекчаване на гнойните налепи по гърлото:
1. Направете гаргара
Добавете сол или сода към чаша топла вода и използвайте този разтвор за гаргара на гърлото. Повтаряйте процеса по няколко пъти на ден. Солта и содата помагат за убиване на бактериите и намаляват възпалението. Гаргарите със солена вода могат да помогнат да намалите болката и да улеснят изчистването на гнойните налепи.
2. Пийте топли напитки
Пийте топли напитки като чай, супа и топла вода с лимон. Топлите течности помагат с овлажняването на гърлото и облекчават болката. Освен това, те подпомагат справянето с гнойните налепи и облекчават дразненето в гърлото.
Когато страдате от болно гърло, топлите напитки, особено различни видове чай, могат да бъдат балсам за увредената тъкан. Ето някои от най-подходящите чайове за облекчаване на болката и дискомфорта в гърлото ви:
- Лайка
- Зелен чай
- Джинджифил
- Мента
- Женско биле
Всички тези чайове имат умерени противовъзпалителни и успокояващи свойства, които могат да помогнат при различни проблеми в гърлото. Не забравяйте, че чаят помага срещу дискомфорта, но не заменя лечението на проблема.
3. Избягвайте алергени
Ако алергиите ви предизвикват гнойните налепи, избягвайте контакт с алергените и използвайте препарати за облекчаване на алергичните реакции.
4. Компреси
Компресите с извара и ракия са едни от най-старите и ефективни методи за облекчаване на болката и възпалението в гърлото.
Компрес с извара
За компрес с извара, смесете топла извара с малко топла вода, за да получите консистенция на “паста”, която лесно може да се намаже по компреса. Нанесете тази смес около гърлото и покрийте с топла кърпа за около 15-20 минути. Изварата помага да се овлажни гърлото и облекчава дразненето.
Компрес с ракия
Компрес с ракия може да бъде приготвен, като смесите ракия с топла вода в съотношение 1:2. Натопете парче памучна материя в този разтвор и го нанесете върху гърлото. Ракията има антисептични свойства, които могат да помогнат в борбата с инфекцията и облекчаването на болката.
5. Джинджифил
Джинджифилът се използва от векове със своите лечебни свойства и е отличен метод за борба с гнойни налепи в гърлото. За да се приготви чай от джинджифил, нарежете свеж джинджифил и го запарете в топла вода за около 10-15 минути. Процедете и изпийте чая. Джинджифилът има силни антибактериални и противовъзпалителни свойства, които могат да помогнат в борбата с инфекцията и облекчаването на възпалението в гърлото. Ако вкусът ви е прекалено горчив или натрапчив, добавете лимон и мед към напитката. Консумирайте при нужда, както и сутрин на гладно.
6. Инхалации
Инхалации с лук и чесън
Инхалациите с лук и чесън са едни от най-старите методи за лечение на различни дихателни проблеми, включително гнойни налепи в гърлото. За да приготвите инхалация с лук и чесън, нарежете ги на ситно и ги добавете в кипяща вода. Вдишайте парата от този разтвор, като покриете главата си с кърпа. Лукът и чесънът съдържат природни антисептици, които могат да помогнат в борбата с инфекцията и да облекчат болката в гърлото
Инхалации с кармолис
Инхалациите с кармолис са известни със своите успокояващи и противовъзпалителни свойства. Просто добавете няколко капки от етеричното масло на кармолис в кипяща вода и вдишайте парата. Кармолисът може да помогне в облекчаването на болката и възпалението в гърлото.
7. Клеева тинктура
Клеевата тинктура е известна с антисептичните и противовъзпалителни си свойства и може да бъде използвана за облекчаване на симптомите на гнойни налепи в гърлото. Нанесете няколко капки от клеева тинктура върху памучен тампон и го приложете върху засегнатата област за няколко минути. Клеевата тинктура ще помогне да се убият бактериите и да се облекчи болката и възпалението в гърлото.
8. Разтвор с оцет
Разтворът с оцет е популярен метод за гаргара, който може да помогне в борбата с гнойни налепи и възпалението в гърлото. Разтворете малко количество оцет в топла вода и използвайте този разтвор за гаргара. Оцетът има антисептични свойства, които могат да помогнат в унищожаването на бактериите и в облекчаването на дискомфорта.
Горепосочените домашни и природни методи са ефективни за справяне с гнойните налепи в гърлото. Въпреки това, ако симптомите продължават или се влошават, е важно да се консултирате с лекар. Професионалният медицински съвет може да бъде ключът към правилното лечение и премахване на проблема. Помнете, че грижата за тялото ви е от съществено значение за общото ви здраве и благосъстояние. Внимавайте със здравето и и действайте веднага, ако усетите засилване на дискомфорта или болката в гърлото си.
Да премахна ли налепите и тапите от гърлото си сам?
Решението дали да се опитате да премахнете налепите и тапите от гърлото си самостоятелно зависи от сериозността на симптомите и причините за тяхното образуване. В повечето случаи, гнойните налепи в гърлото се появяват като реакция на инфекция и могат да бъдат много болезнени и дразнещи. Те могат да са симптом на бактериална или вирусна инфекция или други проблеми със здравето.
Най-правилният подход е да не пипате налепите по гърлото, тъй като тяхното отлепването може до доведе до разраняване или инфекция. Тогава състоянието ви може да се влоши.
Още не съм се консултирал с лекар – време ли е?
Както при налепите, така и при наличието на всеки друг симптом за заболяване е добре да се консултирате с медицинско лице. Моля, посетете вашия личен лекар особено при следните ситуации:
- Ако изпитвате интензивна болка в гърлото, която не се облекчава, е важно да се консултирате с лекар.
- Ако имате затруднено или болезнено преглъщане, не трябва да го игнорирате. Този симптом може да бъде сериозен и изисква медицинска оценка.
- Ако имате висока температура, съчетана с гнойни налепи, това може да бъде признак на инфекция, която изисква лекарско вмешателство.
Прием на добавки за подсилване на имунитета против проблеми с гърлото и възникване на налепи
Отнасяйте се към гърлото с грижа и увереност с продуктите на Мирта Медикус, специално създадени за борба с проблемите с гърлото. Нашите хранителни добавки предлагат ефективни добавки за подсилване на имунната система и предотвратяване на дискомфорта от грипове и вируси.
Имунната система е отговорна за защитата на тялото от инфекции. Когато имунната система е силна, тя може да се бори по-ефективно с бактериите, вирусите и другите патогени, които могат да причинят налепи по гърлото.
Ето няколко съвета как да подобрите имунната си система и да намалите риска от налепи по гърлото:
- Хранете се здравословно. Яжте много плодове, зеленчуци и пълнозърнести храни, които са богати на витамини, минерали и антиоксиданти.
- Пийте достатъчно течности. Водата е от съществено значение за правилното функциониране на имунната система.
- Спете достатъчно. Когато спите, тялото ви има време да се възстанови и да се регенерира.
- Ограничете стреса. Стресът може да отслаби имунната система.
- Упражнявайте се редовно. Редовните упражнения подобряват имунната функция.
- Приемайте хранителни добавки за подсилване на имунната система
Природните лекове могат да бъдат ефективни за облекчаване на симптомите и ускоряване на заздравяването на гърлото. Въпреки това, не забравяйте, че природните лекове не са заместител на традиционните лекарства за гърло и ако симптомите продължават, трябва да се консултирате с лекар.