Акценти
Без значение от какво е породена – настинка или алергия – кашлицата винаги е досадна. Силното кашляне причинява дискомфорт и привлича нежелано внимание върху вас.
Това е начинът, по който тялото ви изчиства белите дробове от слуз и микроорганизмите, които могат да ви разболеят. Въпреки че има основателна причина за нея, кашлицата може да ви попречи да завършите изречение, да бъде смущаваща по време на среща или публично събитие и дори да ви попречи да се наспите добре. Можете също така да забележите, че хората ви избягват.
Да разберете защо кашляте е първата стъпка в намирането на най-добрия начин за лечение. Но каква всъщност е причината? Възможно е да имате алергична кашлица. Прочетете, за да научите какви са симптомите и начините за нейното лечение.
Какво представлява алергичната кашлица
Преди да отговорим на този въпрос, трябва да си обясним защо всъщност кашляме? Най-общо казано, за да си помогнем. Това е начинът на тялото ви, по който то се опитва да изхвърли нещо, което възприема като заплаха в дихателните пътища.
Нещата, възприемани като заплаха, могат да бъдат много различни: парче храна, заседнало в гърлото ви; цветен прашец; замърсяване на въздуха; подуване или стичане на слуз в гърлото ви. Всички тези неща дразнят сетивните влакна в дихателните пътища, които стимулират рефлекса за изкашляне.
Какво точно се случва в тялото ви по време на кашлица?
По принцип гласовите ви струни се затварят за кратко, за да генерират налягане в белите дробове. След като се натрупва достатъчно налягане, гласните ви струни се отпускат и въздухът излиза с голяма скорост през гласовия апарат, което създава този кашличен звук.
Това може да бъде един от най-дразнещите симптоми на сезонните алергии, особено ако е постоянен. Тази алергична кашлица обикновено е суха и причинена от полени, дразнещи задната част на гърлото или въздушните канали, предизвикващи естествената реакция на тялото, за да изчисти дразнителя.
Алергичната кашлицата може да бъде причинена и от това, което е известно като постназално стичане. Когато прашецът дразни носните кухини, от възпалените лигавици се образува прекомерна течност. Тя се натрупва и се стича в гърлото, дразни го, пораждайки суха или влажна алергична кашлица.
Какви са симптомите на алергична кашлица
За съжаление, причините да кашляте са много и различни, което затруднява определянето на това дали сте настинали, или имате алергична кашлица. Ако се притеснявате, най-добре е да посетите вашия лекар, за да се прегледате. Междувременно, за да ви помогнем да разберете дали имате алергична кашлица, ето няколко неща, които трябва да имате предвид.
Обикновено алергиите предизвикват суха кашлица. Ако случаят е такъв, вероятно ще имате и други симптоми, които обикновено се появяват бързо, след като някой е изложен на алергена и те се различават по тежест от човек на човек. Честите симптоми включват един или повече от следните:
- Запушване на носа;
- Хрема;
- Повтарящо се кихане;
- Влажни и зачервени очи;
- Сърбеж в очите;
- Намалено обоняние;
- Напрежение в синусите;
- Тъмни кръгове под очите.
Времето също е фактор. Ако например сте алергични към цветен прашец или животни, вероятно ще забележите някой от изброените симптоми, включително алергичната кашлица, почти веднага или в рамките на един час след излагането. Тези симптоми могат да продължат часове след като сте били изложени на алергена – дори след като той вече не е наблизо.
Алергичната кашлица също зависи от моделите, така че лекарите винаги се опитват да разгледат общата картина. Да кажем, че започвате да кашляте всеки март. Това може да е знак, че всъщност страдате от алергии, вместо от обикновена настинка. И едно нещо, което алергиите определено няма да причинят? Треска, която е типична за вируси, които водят до обикновена настинка и грип.
Все още не сте сигурни дали имате алергична кашлица? Задайте си следните въпроси:
- Как започнахте да кашляте? Настинките обикновено се проявяват бавно, докато алергиите се появяват, веднага щом сте били изложени на алерген.
- Сърби ли ви? Сърбежът – особено в носа, очите или гърлото – е класически признак на алергии.
- Имате ли треска или болки в тялото? Респираторните инфекциозни заболявания могат да причинят и двете, но алергиите не.
- Колко дълго продължават симптомите? Ако са с продължителност няколко седмици или дори месеци, вероятно имате алергична кашлица
От какво се причинява алергичната кашлица
Алергичната кашлица се причинява поради дразнене или подуване на дихателните пътища. Тя може да възникне поради алергии като сенна хрема. Ако сте чувствителни към цветен прашец, мухъл, прах, козина на домашни любимци или други алергени, това може да задейства алергичната кашлица.
Когато човек с алергичен ринит се сблъска с някои от изброените алергени, тялото отделя химикали, които причиняват симптомите на алергия. Причините за алергична кашлица могат да бъдат разделени на два вида.
Сезонни причини за алергична кашлица:
- Полен от дървета, плевели и трева през пролетта и края на лятото;
- Полен от цъфтежа на някои растения в края на есента;
- Спори от мухъл и гъбички.
Целогодишни причини за алергична кашлица:
- Домашни любимци;
- Спори от вътрешни и външни микроби и плесени;
- Акари;
- Мухъл.
- Някои храни и лекарства.
Начини за лечение на алергична кашлица
Лечението зависи от причината за вашата алергична кашлица, тежестта на вашите симптоми и вашата медицинска история. Започнете като определите причинителите и се опитате да ги избягвате, за да предотвратите обостряне на алергията. Когато вече се е появила, може да използват няколко домашни средства за облекчаване на симптомите. Също много ефективни са и някои сиропи за кашлица.
Как да избегнем контакт с алергени
Когато знаете кой алерген ви причинява алергична кашлица, най-доброто, което можете да направите, е да го избегнете. Това обаче може да бъде изключително трудно, така че ето няколко идеи, които да ви помогнат:
- Животински пърхот – ако имате домашни любимци, избягвайте този алерген, като обособите зона в дома, до която животните нямат достъп. Тъй като прекарвате много време в спалнята си, това е добро място за начало.
- Акари – тези малки алергени се крият в чаршафите и килимите, така че, за да ги държите настрана, не забравяйте да ги перете два пъти седмично. Можете също така да използвате устойчиво на алергии спално бельо, за да намалите контакта си с тях.
- Спори на мухъл – за да предотвратите разрастването на плесен, използвайте ширм при готвене и поставете вентилатори във вентилационните отвори в мокрите помещния.
- Полен – следете броя на полените, като използвате Поленов календар, за да осъществите известен контрол върху симптомите на алергична кашлица. Когато броят им е висок, избягвайте разходките на открито и най-вече при усилен цъфтеж на съответните растения.
Домашни средства за лечение на алергична кашлица
Ако искате да избегнете приема на лекарства,има няколко домашни рецепти, които можете да опитате, за облекчаване на вашата упорита, алергична кашлица:
Пийте достатъчно вода, защото тя помага да се “измият” всички алергени, които се крият в гърлото. Като пиете много вода, помагате за разреждането на слузта, която причинява алергична кашлица. Добрата хидратация също така не позволява на гърлото ви да изсъхне и да се раздразни, което би влошило кашлянето.
Гаргарата със солена вода може да помогне при болка и да предложи временно облекчение. Добавете четвърт до половин чаена лъжичка сол към една чаша топла вода и правете гаргара.
Медът е средство за успокояване на болки в гърлото, което може да намали честотата и тежестта на алергичната кашлица. Можете да погълнете лъжица мед самостоятелно или да разбъркате две чаени лъжички в чаша чай или топла вода. Имайте предвид, че съществува и алергия към някои видове мед.
Пийте топъл чай с лимон и мед. Това е изпитано средство за облекчане на алергичната кашлица, тъй като топлата течност помага за успокояване на гърлото и за предотвратяване на дразненето.
Помогнете на имунната си система. Имунната система е подложена на голямо напрежение, когато е заета да се бори с алергените, така че е добра идея да подсилите. Може да направите това с консумация на сезонни плодове и зеленчуци.
Заключение
Ако не забележите подобрение след предприемането на тези стъпки, обърнете се към алерголог. Той ще ви постави правилна диагноза, като идентифицира задействащи фактори и ви препоръча лекарства за алергична кашлица по лекарско предписание.
За още статии от същата категория посетете:
- Възпалени горни дихателни пътища при деца – как да се справим?
- Как да се справим със сухата кашлица?
- Как да излекуваме влажната кашлица в домашни условия?
Здравейте!Бихте ли ми казали за какъв период от време се приема Алергоцин?
Благодаря за написаното,много е полезно с информацията!
Здравейте, имах някакво вирусно заболяване с хрема и кашлица,от антибиотика получих уртикария, урбазона я влоши, но все още имам дразнеща кашлица с малко храчки, на какво се дължи?