Акценти
Имате ли усещане за подуване в стомаха? Спокойно! Не сте само вие. Подут корем и газове са сред най-честите оплаквания от страна на храносмилателната система, които лекарите чуват от пациентите.
Подуването на стомаха притеснява повечето хора до голяма степен, заради това как изглеждат – особено жените, които смятат, че приличат на „бременни“. Някои са разочаровани, след като коремчето им продължава да изпъква, въпреки загубата на килограми.
При други външният вид е по-маловажен фактор спрямо дискомфорта, болката и неприятните газове. Не всички страдат от подут корем по един и същи начин и симптомите могат да варират. Често подуването на стомаха е съпроводено с оригване и симптоми на киселинен рефлукс, запек или болки.
Имате ли подут корем и газове часове след като сте се нахранили? Хранителни алергии, непоносимост към лактоза и други храносмилателни проблеми може да са виновни за това. Не подценявайте и психологическото въздействие върху подутия стомах. Много хора страдат от разстройство на стомашно-чревния тракт, само поради стрес и безпокойство.
Ако сте готови да се отървете от подутия корем и газовете, ето какво трябва да знаете.
Какво е подуване на корема
Тежестта и подутия корем са два сходни термина, които вървят ръка за ръка, но има известни различия помежду им. Технически тежестта в стомаха е временно усещане за ситост, обикновено поради чревни газове, докато подуването се отнася до видимо, измеримо увеличение в размера на стомаха. Изпускането на газ, оригването или изхождането може да осигури или не облекчение.
Подуването всъщност влошава нормалната функция на стомаха. Вашият стомах е с размерите на юмрук когато е празен, но стените са способни значително да се разширяват, за да побира големи количества храна.
Докато стомахът завърши работата си по разграждане и усвояване на храната чрез храносмилателни ензими, е естествено да се чувствате временно сити след обилен обяд или вечеря. Следователно, една от първите стъпки за облекчаване на подут корем е да се консумират по-малки порции, които не принуждават стомаха да се разширява толкова много.
Предстои да изясним какво ви причинява подут корем и газове, как да се храните и какво е лечението.
Какви са причините за подут корем и газове
Гастроентеролозите казват, че съществуват няколко възможни причини за подут корем.
Проблеми с храносмилането са сред най-често срещани причини, като водеща е непоносимостта към някои хранителни продукти. Типичните непоносимости включват млечни продукти или глутен, но хората могат да имат непоносимост към почти всичко, твърдят специалистите.
Освен специфични храносмилателни проблеми, причини за подут корем и газове са поглъщането на въздух от прекалено бързо хранене, дъвчене на дъвка или използване на сламка.
Изпускането на газове и оригването също са тясно свързани с подутия стомах. Оригването се причинява от погълнат въздух, който се събира в стомаха. Газовете се получават в резултат на комбинация от погълнат въздух и дейността на бактерии в дебелото черво, образуващи се около неусвоени въглехидрати.
Запекът също е много вероятна причина за подут корем. Ако стомахът ви е твърд и изпитвате болка, която се засилва в продължение на деня и отшумява след изхождане- запекът е вероятната причина. При запек нормалните чревни газове се задържат зад бавно движещите се изпражнения и се задържат в червата.
Разбира се, напълно нормално е коремът ви да не е напълно плосък. Понякога хората, които спортуват и се стремят към това, да изваят перфектна коремна преса, се оплакват от подут корем, без дори да имат този проблем.
Кои храни причиняват подут корем и газове
Някои храни са способни да ви докарат подут корем, докато други помагат за предотвратяването му:
- Въглехидрати. Някои въглехидрати са склонни да доведат до дискомфорт. Тези трудно смилаеми въглехидрати известни като FODMAP са свързани с появата на газове и подут корем. FODMAP означава ферментируеми олигозахариди, дизахариди, монозахариди и полиоли. По принцип ферментиращите храни лесно се разграждат от бактериите в червата, което води до производство на газ. Захаридите се отнасят до определени видове захари и фибри.
- Фибри. Разтворимите фибри от преработени богати на фибри зърнени храни и закуски могат да причинят подут корем. Въпреки че разтворимите фибри, наречени инулин, се считат за здравословни, също така е установено, че предизвикват подуване и газове. Лукът, чесънът, пшеницата, бананите и някои други плодове и зеленчуци съдържат инулин. Въпреки това, неразтворимите фибри, които не абсорбират вода, могат да помогнат за облекчаване на тежестта и газовете. Триците, семената и корите от плодове и зеленчуци са основните източници на неразтворими фибри, което ускорява придвижването на изпражненията през червата и ограничава производството на газове.
- Захари. Простите въглехидрати като галактоза (получава се от лактозата на млечните продукти) и фруктоза могат да предизвикат подуване на корема. Това е особено вероятно при хора със синдром на раздразнените черва (спастичен колит), често срещано храносмилателно разстройство. Храните, които съдържат високи нива на фруктоза, включват царевичен сироп, някои плодове – като ябълки, манго, диня, череши и круши – и много газирани напитки, закуски и подправки. Плодовете, които не ви подуват, са ананаси, портокали и грозде.
- Лактоза. Лактозата е форма на захар, която се съдържа в млечните продукти, като краве мляко, кисело мляко, меки сирена, сметана, сладолед, масло, крем и пудинг. Някои хора са с непоносимост към лактоза, което означава, че храносмилателната им система не успява ефективно да разгражда лактозата и това може да доведе не само до подут корем и газове, но и до други проблеми с храносмилането като спазми и диария. Сирената с ниско съдържание на лактоза, като чедър, са добри алтернативи.
- Бобови растения. Това не е мит: бял и черен боб (особено печен) и други от това семейство са причина за образуване на газове и подут стомах. Фасулът е храна FODMAP, тъй като съдържа олигозахариди и много фибри – и двете могат да бъдат трудно смилаеми, което води до газове и подут корем.
- Газирани напитки. Консумацията на газирани напитки, особено през сламка, може да ви накара да погълнете излишен въздух, причина за оригване и газове.
Кои храносмилателни състояния причиняват подут корем
Синдром на раздразнените черва (спастичен колит). Това е хронично състояние, което засяга дебелото черво. Коремна болка, спазми, подуване, газове, диария и запек са симптоми на раздразненото черво. За облекчаване на състоянието се препоръчва спазването на диета с ниско съдържание на FODMAP.
Непоносимост към лактоза. Лактозата, захарта, която се намира най-вече в млякото и млечните продукти, се нуждае от ензим, наречен лактаза, за да бъде усвоен. Хората, чиито тела не произвеждат достатъчно лактаза, изпитват редица симптоми, включително подут корем, гадене и диария, след консумация на храни, съдържащи лактоза.
Целиакия. Непоносимостта към глутеновия протеин, наречена целиакия, може да причини забележимо подуване на стомаха. Храните, съдържащи пшеница, ръж или ечемик, като тестени изделия, хляб и брашно или бира, предизвикват имунен отговор, засягащ тънките черва при чувствителните хора. Издуването на корема, причинено от целиакия, трае до ден-два. Газът имат особено неприятна миризма. За щастие, безглутеновите храни станаха много по-лесни за намиране.
Киселинен рефлукс. Ако горната част на корема ви е подута или се чувствате прекалено сити, или ви се гади след хранене, киселинният рефлукс може да е причината. Оригването прекомерно скоро след хранене е друг признак на този тип лошо храносмилане. Киселинният рефлукс може да бъде предизвикан при консумация на сурова салата на гладно.
Как да предотвратим подуване на корема и газове
Не е нужно да живеете със подут корем и газове и има много неща, които можете да направите, за да облекчите досадните симптоми.
Следете храненето си. Първата стъпка е да определите от какво се получава. Обърнете внимание на храните, които ядете, симптомите, които изпитвате, и изхождането, включително часовете на деня. Всеки детайл е от значение, като прием на витамини, алкохол и вода, дресинг за салати и дори обедни лакомства като бонбон или два.
Елиминирайте някои храни. Опитайте да премахнете от менюто си храните, които изглежда предизвикват подуване на стомаха, една по една, за да видите дали симптомите се подобряват. Опитайте временно да намалите храните с високо съдържание на фибри. При фибрите ключът е да увеличавате бавно, когато ги включвате в храненето.
Пийте достатъчно вода. Препоръчваме ви да увеличите приема на вода, както и да правите физически упражнения, за да облекчите подуването на корема.
Избягвайте вредните навици. Избягвайте дъвченето на дъвки, за да не поемате излишно количество въздух. Отказването от тютюнопушенето и пестеливата консумация на алкохол също ще помогнат.
Консултирайте се с диетолог. Регистрираните диетолози са добре подготвени да ви консултират относно храната и храненето.
Заключение
Ако страдате от подут корем и газове прекалено дълго, се консултирайте с лекар. Вашият доктор може да препоръча коремна ехография или ендоскопия, за да погледне какво се случва вътре в корема ви. Възможно е някои сериозни медицински състояния да са основната причина за подут стомах, така че заключението е: Ако проблемите продължават, посетете гастроентеролог.
Още информация за стомашно-чревното здраве може да откриете в: